Beşiktaş – Ankaragücü maçında Volkan Bayarslan’ın tartışmalı kararını eski hakem canlı yayında değerlendirdi! ‘Top taca çıktı mı?’

Spor Toto Süper Lig’in 24’üncü haftasında Beşiktaş ile Ankaragücü karşı karşıya geldi. Heyecan dolu müsabakada Volkan Bayarslan düdük çaldı. Volkan Bayarslan’ın yardımcılıklarını Serkan Ok ile Kemal Yılmaz üstlendi. VAR hakemi olarka Alper Ulusoy görev aldı.

Beşiktaş – Ankaragücü maçındaki tartışmalı kararları eski hakemler değerlendirdi. Yayıncı kuruluş beIN Sports’un hakem programı beIN Trio’da eski hakemler Deniz Çoban, Bülent Yıldırım ve Seçim Demirel değerlendirmelerde bulundu.

İşte Beşiktaş – Ankaragücü maçındaki tartışmalı pozisyonlar hakkında yapılan yorumlar…

“Omar Colley’in Ali Sowe’a faulünde kart gerekir mi?”

Seçim Demirel: Burada hem üstten bir itme var hem de ayağın kafaya temasını görüyoruz. Açık bir faul ve kontrolsüz hareketten sarı kart çıkması gerekiyordu.

Bülent Yıldırım: Colley’in Ali Sowe’u itişi bir faul. Rakibin yüz bölgesine hamlede bulunmak kontrolsüz bir fauldür. Net bir sarı kart.

Deniz Çoban: Ayak yüze gelince bazen kırmızı kart falan deniyor ama şiddetli olmadığı süreci sarı kartı düşünürüz. Kırmızı kartı düşünmeyiz. Sarı kart gerekir.

“Ali Sowe’un Tayyip Talha Sanuç’a faulünde sarı kart gerekir mi?”

Deniz Çoban: Kart gerekmez. Faul de yok.

Bülent Yıldırım: Tayyip Talha Sanuç zaten Ali Sowe’dan kurtulmuştu. Burada karttan değil faulden söz edemeyiz. Faul çalınmasa daha doğru olurdu. Bu bir ikili mücadelenin devamı.

Seçim Demirel: Bu maçta bu tarz birkaç pozisyon daha izleyeceğiz. Futbol oynanıyor, oyunun devam etmesini istiyor seyirci. Hiçbir ihlal göremiyorum şu pozisyonda. Oyunun devam etmesi gerekiyor kesinlikle.

“Gedson’un Malcuit’e faulünde kart gerekir mi?”

Seçim Demirel: Burada ayak ucuna hafif bir basma var ama etkili bir basma değil. Bir sarı kartı düşünmüyorum açıkçası. Kart konusunda gerek duymuyorum.

Bülent Yıldırım: Gedson rakibine dikkatsiz, gereksiz bir müdahalede bulunmuş. Kart gerekmediğini düşünüyorum.

Deniz Çoban: Bir oyuncunun yaptığı hareket dikkatsiz mi diye konuşurken topla oynadı mı diye konuşmaya başladık. Bu kadar basit. Sizinle aynı fikirdeyim. Faul var ama kart gerekmez.

“Beşiktaş’ın attığı ilk gol öncesi faul kararı doğru mu?”

Bülent Yıldırım: Bir direkt serbest vuruşun verilmesinde topun oyunda olması lazım. Eğer top burada öncesinde taca çıkmış olsa, top oyun dışında olduğu için serbest vuruşun bir hükmü kalmaz. Top oyun dışı olduğu anda rakip takım taç atışıyla başlardı. Kartlık bir ihlal varsa o ihlal de gerçekleşirdi. Faul öncesinde top tamamen oyunda. Bu serbest vuruşun dönüşü gol oldu, doğru bir faul kararı.

Seçim Demirel: Biz bu pozisyonları değerlendirirken ağır çekimlerine bakıyoruz, hakem için çok da zor. Yardımcı hakem de destek olmuştur. Faul kararı doğru, top oyunda. Herhangi bir problem yok.

Deniz Çoban: Top oyunda değilse teknik ceza veremezsiniz. Hakemler burada yanılmamışlar. Top oyunda.

“Hakem oyuncuların arasında kaldı…”

Bülent Yıldırım: Bugün bu birkaç kez yaşandı. Maçın hakeminde çabukluk konusunda… Diyagonal anlamda, hakemin çok fazla oyun içinde kaldığı atak aksiyonunu zaman zaman etkilediği yönünde eleştiriler oldu. Ankaragüçlü oyuncunun atak hızını kestiniz. Gecikince sizin atak yapma şansınız, o anda defansif konumda olan oyuncular avantaj elde etmiş oldu. Kazara bir temas. Bu kadar oyuncunun olduğu bölgede bulunmak bir risktir. Bu top döndü bir de ceza alanı içerisinde bir pozisyon oldu.

Deniz Çoban: Volkan iyi başlamıştı ve fitti. Kilo almış olarak görüyorum.

Bülent Yıldırım: Eğer kaçamasa temas olsa çok eleştirilirdi. Burada kaçmayı başardı. Bugün sıklıkla eleştirilmesinin bir sebebi o oldu.

Deniz Çoban: Uluslararası alanda da görüyorum. Böyle arada kaldığında hakemlerin düdük çalıp, hakem atışıyla başlayanlar var.

Seçim Demirel: Hakemlik yıllarından tanıyoruz. Birlikte aynı kadroda görev aldık. Fizik gücü olarak çok iyi olan, çok atletik ama biraz daha kas yapısı kalın. Bu maçtaki görüntüsü gerçekten biraz kilolu olduğu yönünde. Yer almayla ilgili bugün ciddi sıkıntılar yaşadı.

Deniz Çoban: Burada aynı fikirdeyim sizinle. Çok üst düzey tecrübesi var. Ben de penaltı olmadığını düşünüyorum.

“Ankaragücü’nün golünden önce herhangi bir ihlal var mı?”

Bülent Yıldırım: Olumsuz bulduğum bir şey olmamakla birlikte burada ifade edeceğimiz şey şu; burada Masuaku’nun Malcuit’e bir ihlali var mı diye bakacağız? Burada bir ihlal yok. Hücum faul de yok, penaltı da yok, aldatma da yok. Hakemin beden diline baktığımızda herhangi bir avantaj işareti yok.

Seçim Demirel: Bir ihlalin olmadığını gördük.

Deniz Çoban: Eleştirecek herhangi bir şey görmüyorum.

“Mujakic’e gösterilen sarı kart doğru mu?

Seçim Demirel: Beyazlı oyuncu topla oynama niyetiyle yapıyor bunu. Uygulamalar doğru. Hem faul hem de sarı kart kararı doğru.

Bülent Yıldırım: Burada yardımcı hakem Kemal Yılmaz, Mujakic’in Redmond’ı ittiğini düşünüyor, ben de aynı fikirdeyim. Önce itme gerçekleşecek. Yardımcı hakem buna faul kaldırdı. Daha sonra da Mujakic itirazda bulundu. Bu yaptığı sözlü itiraz sonucunda doğru bir sarı kart çıktığı kanaatindeyim.

Deniz Çoban: Oyuncunun itirazı hakemi sahada küçük düşürüyor. Buradaki sarı kart son derece doğru. Yardımcı hakemin elinde bayraktan başka hiçbir şey yok. Hakemler, yardımcıya yapıldığında çok daha dikkatli olmamılar diye düşünüyorum. Başarılı bir yardımcı hakem arkadaşımız.

“Cenk Tosun’a bir müdahale var mı, hakemin devam kararı doğru mu?”

Bülent Yıldırım: Cenk Tosun’a bir müdahale var ama yapan Gedson. Hakem bir kararsızlık yaşayacak. Bir şekilde yardım gelmiş olabilir, devam ediyor. Bu bir çarpışma, iki Beşiktaşlı oyuncunun. Top Ankaragüçlü oyuncuda kaldı. Hakem bir an nereye koşacağını şaşırdı. Bunu bir daha gözlemlesin derim. Eğer bir takımdan iki oyuncunun ciddi bir sakatlık fikrinde olursa hakem oyunu durdurması gerekirdi. Dolayısıyla burada bu tercihini eleştirmiyorum. Cenk Tosun’u oyundan düşüren bir şey değil ancak iki oyuncu yerdeyken dikkatli olmakta fayda var.

Seçim Demirel: Beşiktaşlı oyuncunun Beşiktaşlı oyuncuya yaptığı bir faul var. Garip bir görüntü oldu. Hakem pozisyonu süzemedi, biraz zorlandı.

“Tayyip Talha Sanuç’un Hasan Ali Kaldırım’a müdahalesi var mı, devam kararı doğru mu?”

Seçim Demirel: İtirazında kesinlikle haklı. Çok açık bir faulü maalesef hakem görmezden geldi.

Bülent Yıldırım: Tayyip Talha’nın faul yapmaktan başka çaresi kalmadı. Hasan Ali Kaldırım’ı aldı, diziyle uçurdu. Buna faul vermemek tabi enteresan. Bunu nasıl atladı, şaşırdım. Bugün şanslıydı, bu çok net bir faul.

Deniz Çoban: Ben de burada net bir faulün atlandığı fikrindeyim.

“Masuaku’ya gösterilen sarı kart doğru mu?”

Seçim Demirel: Ben bu sarı kartı çok anlayamadım. Beşiktaşlı oyuncu topla oynama niyetiyle ayağını uzatıyor. Sarı kartı gerektirecek herhangi bir ihlal göremiyorum.

Deniz Çoban: Muhtemel umut vadeden ataktan söz ediyor.

Bülent Yıldırım: Burada umut vadeden atak yok. Masuaku topla oynamak için ayağını uzatıyor. Kontrolsüz bir faul söz konusu değil. Sarı kartı gerektiren bir faul olmadığı konusunda Seçim hocayla hem fikirim.

Deniz Çoban: Faul konusunda da şüpheliyim. Ama kesinlikle kart gerekmiyor.

“Gedson Fernandes’e gösterilen sarı kart doğru mu?”

Seçim Demirel: Bu kart kabul görür tabi. Sarı kart doğru.

Bülent Yıldırım: Futbol böyle oynanmaz. Bu sportmenliğe aykırı bir fauldür, sarı kart doğru.

Deniz Çoban: Oyunun imajını bozuyor, doğru bir sarı kart.

“Ankaragücü’nün penaltı beklediği pozisyonda devam kararı doğru mu?”

Bülent Yıldırım: Omuz bölgesi ihlal gerektirmez. Müsabakanın hakemi doğru karar vermiş, devam kararı doğru.

Seçim Demirel: Herhangi bir ihlal yok. Devam kararı doğru.

Deniz Çoban: Devam kararı doğru.

“Welinton’a gösterilen sarı kart doğru mu?”

Seçim Demirel: Arkadan rakibine bir müdahalesi var Beşiktaşlı oyuncunun. Diziyle arkadan bir müdahalesi oluyor. Sarı kartın doğru olduğunu düşünüyorum.

Bülent Yıldırım: Hakemle hem fikirim. Rakibini diziyle uçurdu. Sarı kartın doğru olduğunu düşünüyorum.

Deniz Çoban: Şiddet var. Umut vadeden bir atak. Sarı kartın doğru olduğunu düşünüyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir