Yüksek Enflasyondan Kaçan, Döviz Alamayan Koştu: Kripto Para Sahipliğinde Türkiye Lider Oldu!

Son yıllar yerel para birimlerindeki değer kayıpları, enflasyondaki yükseliş ve döviz piyasalarındaki önlemler, Türkiye’yi önemli bir alanda lider konuma taşırken, enflasyonu yüzde 100’ün üzerindeki Arjantin bile Türkiye’yi izledi. Kripto paralara kaçış dünyadaki ilginin çok üzerinde oldu.

Dünyanın en yüksek enflasyonuna sahip ülkeler arasında yer alan Arjantin ve Türkiye’de, artan fiyatlarla yerel para birimlerindeki değer kaybının dijital paralara yönlendirdiği vatandaşlar dikkat çekti.

‘Dijital paralar enflasyondan bıkan Arjantinliler ve Türkleri cezbediyor’ başlıklı Reuters değerlendirmesinde, merkeziyetsiz sistemlerin oynak yapılarının güvenli limanlar haline gelip gelmeyeceği sorgulanıyor.

GWI’nin verilerine göre, Türkiye’de yüzde 27,1 oranında kripto varlık sahipliği, dünyadaki en yüksek oran oldu.

Yüzde 104,3 enflasyona sahip ve resmi kur ile piyasa dolar kuru arasında yaklaşık iki kat fark olan Arjantin’deyse kripto varlık sahipliği oranı yüzde 23,5 oldu. 

Dünyada kripto sahiplik oranı yüzde 11,9 olarak tahmin ediliyor.

Türkiye ve Arjantin’in kripto varlıklara yönelmesinde para birimlerindeki değer kaybı, yüksek enflasyon ve vatandaşların dövize talebini engellemek için yapılan uygulamalar geliyor.

Türk Lirası ve Arjantin Pezosu son yıllarda çok hızlı değer kaybederken, Arjantin Pezosu karaborsada dolar karşısında 464, resmi olarak ise 222 seviyelerinde yer alıyor.

Türkiye’de de geçen haftalarda 19,40’larda olan dolar/TL, Kapalıçarşı’da 20,50 seviyelerindeydi.

Güvenli liman algısı olan ABD doları uya da altın gibi geleneksel yatırım araçlarına ulaşımın zorlaşması ve bu varlıklara sabitlenen alternatif kripto paralar USD Coin (USDC) ve Tether (USDT) gibi stablecoin’ler de ilgi çekiyor.

Kaiko analisti Dessislava Aubert, TL’deki zayıflama ve yaklaşan seçimlerin etkisiyle USDT-TL işlem hacminde geçen hafta birkaç ayın en yüksek seviyesinin görüldüğünü belirtti.

K33 Research analistleri, kriptolardaki ilginin, sermaye kısıtlamaları, finansal ve siyasi istikrarsızlık olan ülkelerde daha yüksek olduğunu belirtti.

Uzmanlar da bu konuda kripto varlıklardaki oynaklığa dikkat çekerken,

Sebep ve sonuç ilişkisinin önemine de değinildi.

Sizce kriptolar bir kaçış mı? Yorumlarda buluşalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir