A Milli Futbol Takımı’nın muhtemel rakipleri belli oldu! İşte Avrupa Şampiyonası’nı garantileyen ülkeler

Vincenzo Montella yönetimindeki A Milli Futbol Takımı, Almanya’nın ev sahipliğindeki Avrupa Şampiyonası’na katılmayı garantiledi. Galler’le oynanacak maçta grup liderliği için sahaya çıkacak Bizim Çocuklar’ın dev organizasyondaki muhtemel rakipleri belli oldu.

Almanya’nın ev sahipliğinde düzenlenecek 2024 Avrupa Şampiyonası’na katılma hakkı elde eden ülkeler şu şekilde:

1 – TÜRKİYE

Hırvatistan ve Galler’in yer aldığı grupta A Milli Futbol Takımı beklenen başarıyı yakaladı ve son maçlar öncesi gruptan çıkmayı garantiledi. Ay-yıldızlılar, son maçta Galler ile karşılaşacak. Galler maçında elde edilecek 1 puan bile liderlik için Bizim Çocuklar’a yetecek.

2 – ALMANYA

2024 Avrupa Şampiyonası’na ev sahipliği yapacak Almanya, organizasyonda elemelerde mücadele etmedi. Panzerler, dev organizasyonda ev sahipliği avantajıyla birlikte yer almayı garantiledi.

3 – İSPANYA

İspanya, 2024 Avrupa Şampiyonası Elemeleri’nde sürprize izin vermedi. Grupta oynadığı 8 maçta sadece 1 mağlubiyet yaşayan İspanyollar, grup lideri olarak Avrupa Şampiyonası biletini aldı.

4 – İSKOÇYA

İspanya’nın favori olduğu A Grubu’nda ikincilik biletini İskoçya aldı. İskoçlar, Norveç’i geride bırakarak 2024 Avrupa Şampiyonası’na katılma hakkı elde etti.

5 – FRANSA

Kylian Mbappe’nin sırtladığı Fransa Milli Takımı, favoriler arasında gösterildiği 2024 Avrupa Şampiyonası’na katılma hakkı elde eden bir diğer ülke oldu. Fransa, Hollanda’nın da yer aldığı grupta 7’de 7 yaptı ve son maçlar öncesi Almanya biletini aldı.

6 – HOLLANDA

Fransa’yla aynı grupta yer alan Hollanda da sürprize izin vermedi. Yunanistan’ı geride bırakan Portakallar, Fransa’nın ardından grup ikincisi olarak Almanya’ya gitme hakkı elde etti.

7 – İNGİLTERE

İngiltere Milli Takımı, İtalya’nın da yer aldığı C Grubu’nda namağlup bir şekilde 7 maçı geride bıraktı. 19 puan toplama başarısı gösteren İngiltere grup lideri olarak 2024 Avrupa Şampiyonası’na katılacak.

8 – ARNAVUTLUK

Çekya ve Polonya gibi dişli rakiplerle aynı grupta yer alan Arnavutluk, 14 puan toplayarak büyük bir sürprize imza attı. Polonya’nın eleme aşamasında veda ettiği Almanya’ya giden ülke Arnavutluk olacak.

9 – BELÇİKA

Romelu Lukaku önderliğindeki Belçika Milli Takımı, Avusturya ve İsveç’e karşı sürprize izin vermedi. Belçika, F Grubu’nu lider olarak tamamladı ve Almanya’da düzenlenecek 2024 Avrupa Şampiyonası’na katılma hakkı elde etti.

10 – AVUSTURYA

Avusturya Milli Takımı, Belçika ile grup liderliği için yarıştığı grupta 19 puan toplama başarısı gösterdi. Belçika’nın ardından ikinci sırada yer alan Avusturya, 2024 Avrupa Şampiyonası’na katılma hakkı elde eden bir diğer ülke oldu.

11 – MACARİSTAN

Dominik Szoboszlai önderliğindeki Macaristan, Karadağ ve Sırbistan ile yarıştığı G Grubu’nu lider tamamladı. Attila Szalai’nin de formasını giydiği Macaristan, 2024 Avrupa Şampiyonası’na katılma hakkı elde etti.

12 – SIRBİSTAN

Fenerbahçeli yıldız Dusan Tadic’in kaptanlığını üstlendiği Sırbistan, Karadağ’ı geride bırakarak Macaristan’la birlikte Avrupa Şampiyoansı biletini aldı. Sırbistan, 14 puan toplamasının ardından EURO 2024’te mücadele edecek ülkeler arasına adını yazdırdı.

13 – DANİMARKA

Danimarka Milli Takımı, Slovenya’nın da yer aldığı H Grubu’nda 22 puan toplayarak son maçlar öncesi zirvede yerini aldı. Almanya’da düzenlenecek 2024 Avrupa Şampiyonası’na katılma hakkı elde eden bir diğer ülke Danimarka oldu.

14 – ROMANYA

Romanya Milli Takımı, İsviçre ile yarıştığı I Grubu’nda son maçlar öncesi liderlik koltuğuna oturdu. 19 puan toplayan Romanya, Almanya biletini alan bir diğer ülke oldu.

15 – İSVİÇRE

İsviçre Milli Takımı, Romanya’yla oynanacak son maç öncesi liderlik savaşı verirken 2024 Avrupa Şampiyonası’nda yer almayı garantiledi. İsviçre, 17 puan toplayarak son maçlar öncesi Almanya biletini sağlama aldı.

16 – PORTEKİZ

Portekiz Milli Takımı, 2024 Avrupa Şampiyonası’na katılma hakkı elde eden bir diğer ülke oldu. Cristiano Ronaldo önderliğinde 10’da 10 yapan Portekiz, grup aşamasında sürprize izin vermedi ve 2024 Avrupa Şampiyonası’na katılmayı garantiledi.

17 – SLOVAKYA

Slovakya Milli Takımı, Portekiz’in ardından 2024 Avrupa Şampiyonası’na katılma hakkı elde eden bir diğer ülke oldu. Slovakya, Portekiz’in ardından grup ikincisi olarak Almanya biletini aldı.

2024 Avrupa Şampiyonası için şansı bulunan diğer ülkeler şu şekilde:

C GRUBU
İtalya / Ukrayna

D GRUBU
Hırvatistan / Galler

E GRUBU
Çekya / Moldova

H GRUBU
Slovenya / Kazakistan

FİNAL MAÇI BERLİN’DE

Almanya’nın ev sahipliğindeki 2024 Avrupa Şampiyonası’nda organizasyon 14 Haziran 2024’te başlayacak. Turnuvadaki ilk maç Münih’te oynanacak. Final müsabakası ise 14 Temmuz 2024’te oynanacak. Final maçına Berlin Olimpiyat Stadyumu ev sahipliği yapacak.

3 TAKIM PLAY-OFF’TAN

Grup aşamasında organizasyona katılmaya hak kazanan 20 takım ve ev sahibi Almanya’nın dışında son 3 katılımcıyı play-off maçları belirleyecek. 21-26 Mart 2024 tarihleri arasında 12 takım arasındaki play-off maçlarından 3 ülke daha Almanya bileti alacak.

2024 Avrupa Şampiyonası’ndaki gruplar 2 Aralık 2023’te Hamburg’da çekilecek kuralar sonrası netlik kazanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir