İsrail Savunma Bakanı Gallant: İsrail, Lübnan sınırında güvenliğin sağlanması halinde Hizbullah ile anlaşmaya açık

T24 Dış Haberler

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, ülkesinin Hizbullah ile Lübnan sınırı boyunca güvenli bir bölge ve diğer güvenlik garantilerini içermesi halinde olası bir anlaşmaya açık olduğunu söyledi.

Gallant, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Eğer Hizbullah bir anlaşma sürecine izin verirse, ki şimdi bunun ayrıntılarına girmeyeceğim, açıkça görülüyor ki bu anlaşma, İsrail topraklarına ateş açabilecek ya da İsrail içinde eylem yapabilecek güçlere karşı çitlerimizle aramızda güvenli bir mesafenin olduğu bir durumu içeremez. Eğer bu mümkünse, uygun bir teminatla, bunu konuşabiliriz” dedi. 

İsrail savaş kabinesi üyesi Benny Gantz ise X hesabından yaptığı paylaşımında ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile görüştüğünü ve kendisine uluslararası toplumun Lübnan devletinin Hizbullah’ın İsrail’e yönelik saldırılarını durdurmasını sağlaması gerektiğini söylediğini belirtti.

Lübnan-İsrail çatışmaları

İsrail-Hamas savaşının başladığı 7 Ekim’den bu yana Lübnan ile İsrail arasındaki sınırda giderek yoğunlaşan çatışmalar, daha geniş çaplı bir bölgesel savaşın korkusunu arttırıyor. 

AFP’nin verilerine göre Ekim ayından bu yana Lübnan tarafında çoğu Hizbullah savaşçısı olmak üzere 17’si sivil 120’den fazla kişi öldürüldü.

Geçtiğimiz hafta ABD, İsrail saldırılarında bir Lübnan Silahlı Kuvvetleri askerinin ölmesi ve diğerlerinin de yaralanmasından büyük endişe duyduğunu açıklamıştı. Daha önce Al Arabiya English’e konuşan ABD’li bir yetkili “Lübnan Silahlı Kuvvetleri sadece Lübnan’ın değil tüm bölgenin istikrar ve güvenliği için vazgeçilmez bir kurumdur” demişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir