Meclis’te Can Atalay gerginliği: Açık oturuma geçildi

ANKARA – Meclis Genel Kurulu’nun bugünkü oturumunda tutuklu TİP Milletvekili Can Atalay hakkındaki kararın okutulması gündeme alındı. Kararın Danışma Kurulu’nda AK Parti ve MHP’nin önerisi ile gündeme alınmasının ardından CHP kapalı oturum yapılmasını istedi.

CHP’nin Kapalı oturum talep ettiği önergesinde, “Konu yalnızca bir milletvekilinin seçme seçilme hakkının engellenmesi değil açık biçimde anayasanın ihlal edilmesi ve yüksek yargı organları arasındaki çatışma üzerinden anayasal düzenin işlemez hale getirilmesidir Türkiye cumhuriyeti Anayasası’nın ihlali anlamına gelen ülkemizin ve demokratik rejimin geleceğini tehdit eden bu gelişmeyi değerlendirmek üzere kapalı oturum talep ediyoruz” denildi.

Kapalı oturum yapılabilmesi için izleyiciler ve gazeteciler genel kuruldan dışarı çıkarıldı. Kapalı oturumun tamamlanmasının ardından kararın okunması ve Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesi bekleniyor.

BOZDAĞ KONUŞTU, MECLİS KARIŞTI

Bozdağ’ın Can Atalay gündemli kapalı oturum oylaması yapması sırasında muhalefet milletvekilleri sıralara vurarak protesto gerçekleştirdi.

Kararın okunmasının ardından Atalay’ın avukatlarının seçilme hakkının ihlali gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir