Şeker hastalarının göz tedavisinde uygulanan güncel yöntemler

Türk Oftalmoloji Derneği Tıbbi Retina Birimi Başkanı Prof. Dr. Nurten Ünlü, Türkiye’nin Avrupa’daki en yüksek diyabet görülen ülkeler arasında yer aldığına ve günümüzde diyabetten kaynaklı göz hastalıklarının tedavisinde önemli gelişmeler olduğuna işaret ederek, “Eskiden sadece lazer tedavileri yapılıyordu ve amaç mevcuttaki görmenin korunması şeklindeydi. Ancak şimdi gözün içine enjeksiyon şeklinde iğne tedavileri yapılıyor. Bunlarla görmeyi koruduğumuz, hatta görme keskinliklerini artırdığımız, önemli bir hasta oranı var.” dedi.

 Diyabetin kontrolü göz sağlığı için de önemli

Prof. Dr. Nurten Ünlü, “Diyabet göz açısından sinsi bir hastalık, gözün önden arkaya pek çok yapısını etkiliyor. Erken yaşta kataraktta yol açabiliyor. Göz sağlığı için de sağlıklı beslenme ve fiziksel aktiviteyi artırmak çok önemli. Diyabet önemli toplumsal sağlık sorunu, toplumun yüzde 15’inde diyabet görülüyor.” dedi. Obezitenin artmasının, kötü beslenme ve fiziksel aktivitelerin azalmasının diyabeti artırdığına dikkati çeken Prof. Dr. Nurten Ünlü şunları söyledi:

Sık gözlük değiştirmek diyabet habercisi olabilir

“Ülkemizde diyabet önemli bir sorun. Kontrolsüz diyabette hastanın gözlük dereceleri hızla değişebiliyor. Yüksek miyopiye gidiş olabilir. Hasta üç-dört ayda gözlüğünü değiştirme ihtiyacı duyuyorsa uyanık olup, şekerini kontrol etmesi gerekiyor. Diyabet hiç bulgu vermeden gözde belirtiler yapabiliyor. Gözden diyabet tanısı bile koyabiliyoruz. Normal göz muayenesine geldiğinde göz bebeğini büyüterek gözün arkasına baktığımızda diyabete ait bulgular olup, hastaya ‘senin şekerin var mı’ dediğimizde hasta bunun farkında bile olmayabiliyor. Bu hastaları dahiliyeye yönlendirdiğimizde diyabet tanısı konulabiliyor. Şekere bağlı retinopati sinsi olduğu için son aşamada görmeyi azaltmadan da bulgu verebiliyor.”

Ünlü, diyabetin bazen gözde kanamalar yapabildiğini dile getirerek, bu tür durumların tedavisinde cerrahi ile oldukça başarılı sonuçlar aldıklarını vurguladı. Gözün arkasında diyabetik retinopati ve görme noktasında makula ödemi olduğunda görmenin ciddi şekilde azaldığını anlatan Ünlü, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Diabet, makula ödemine yol açtığında, artık biz aktif olarak gözün içine enjeksiyon tedavileri yaparak, gerekirse beraberinde lazer tedavileriyle bu görme kayıplarını önleyebiliyoruz. Diyabetin iyi kontrol edilmesi çok önemli. Beraberinde hastanın hipertansiyonu olabilir, lipitleri yüksek olabilir. Onun da kontrolü yine çok önemli. Diyabet vücudumuzda böbreklerimizden, damarlarımıza, gözümüze, sinirlerimize kadar pek çok organı tutan bir hastalık. Onun için dikkatli olmalıyız. Göz sağlığı için sağlıklı beslenmek, diyetine uymak, dahiliye doktoruna düzenli gitmek, ilaçlarını ayarlamak, fiziksel aktivitesini iyi yapmak ve hiçbir şikayeti olmasa dahi mutlaka senede bir göz muayenesine gitmek gerekiyor.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir